A munkahelyemen egy ideje az a szokás dívik, hogy a csajok gyömbért reszelnek a teájukba. Bevallom, én náluk láttam gyömbérgyökeret életemben először. Rögtön szimpatikus volt a kis alternatív formája:). El is határoztam, hogy majd én is beszerzek egyet. Ma puhulásnak induló banánjainkból turmixot* készítettem és gondoltam kipróbálom a gyömbért hozzá. Hát, annyira mennyei és frissítő az illata, és finom az íze, hogy teljesen elvarázsolt. Rosszkedv ellen is ajánlom, meg persze emésztésjavítónak. Annyira megörültem az új felfedezésnek, hogy muszáj volt veletek is megosztanom.
*4-5 banán, kb. fél l tej, 1 csomag vaniliáscukor, fél citrom leve, gyömbér dögivel, 1 erdei gyümis joghurt, meg némi barnacukor
Végre egy kis megállás, csend, nyugi, pihenés. És egy szeletke család... Pakolászás, főzőcske, spajz-berendezés, beszélgetés, ajándékbontogatás, humorkodás, játék, ilyesmi. Akit érdekelne, a kék lény neve: Gömb, engem szombolizál:), a nagy teknőctáska pedig egy szuperszónikus vaterás Samsonite pelenkázótáska. Már előre szeretem, tucatnyi zsebébe minden belefér, és mindenféle praktikákkal felszerelt. A gyönyörű bádogteáskannára is nagyon büszke vagyok:)
Főszerepben: Ezra Gyártásvezető: Eneh Producer: Endre Technika: AngelSounds*
Ezzel a kis szívhanggal szeretnénk emlékeztetni minden kedves olvasónkat arra, hogy kb. 2000 éve Jézusban is ehhez hasonló zakatoló kis szívecske lüktetett, a Nagy Isten kisEmberré lett. Boldog Karácsonyt!!!
Senki ne felejtsen el boldog szülinapot kívánni az Ünnepeltnek! :)
*Ezzel az okos kis szerkentyűvel készült a hangfelvétel, amit a Vaterán szereztem. Megnyugtató meghallgatni az Ezra-szívecskét, amikor már régóta nem érzem, hogy rúg-kapál. A végén még fontosabb lesz szerintem.
Végre van egy kis időm csemegézni kedvenc blogjaimon, és ezt a cukorborsó filmelőzetest találtam, kedvenc óceánontúli ismeretlenül ismerős raszta tesóm, Sarah, oldalán:
Csak tavasszal jön ki a film, épp aktuális lesz:) Egyébként Sarah blogján kívül felraktam a blog baloldalára pár kedvenc oldalam, ajánlom mindenkinek, főleg, akit érdekel az egészséges/alternatív életmód, hasznos háztartásbeli, ajándékozós, stb. tippek, ilyesmi...
Kis szabadidőnkben továbbra is lázasan igyekeztünk fészkünket csinosítani, otthonná tenni.
íme a fejlemények: Endre némi segítséggel gyönyörű napraforgósárgára festette a konyhát, majd új Bosch karácsonyi fúrójával, (köszi Apa), mindenféléket felerősített a falra: akasztókat, mágneses evőeszköztartót, fogast, cipősszekrényt, kulcsosszekrényt, naptárat. Én meg izzasztó és idegtépő munkával betapétáztam az eleddig csúf csempét és a mosogatószekrényt. Már csak néhány polc, fedőtartó, mennyezetre akasztható edénytartó, meg szőnyegvásár van hátra és kész a vadiúj konyhánk. Egy ideje tehát jobban szeretek mosogatni, főzőcskézni, vendéget fogadni, meg egyáltalán hazaérkezni. Hallelujah. A fürdőbe is szereztünk egy új szekrénykét. A nappaliba felkerült a karnis a függönnyel, a karácsonyi LEDes izzócsodánk, az óriási New Orleansból érkezett jazztörténetfánk bekeretezve (köszi Dudar Zoli) és végre van hová leülni enni is: felállítottuk az új 6 személyessé alakítható étkezőasztalunkat is (köszi IKEA). Ja és az utsó képen a dizájnos szülinapos gyümölcscentrifugánk (köszi Anya és Apa+Interspar). Alig várom persze, h. fizu után beszerezzük az utsó hozzávalókat is és végre megpihenjünk kicsit... Nemsokára újra folyt.köv.
Végre fény derült a nagy titokra, Kicsi Kincsünk felfedte kilétét: egy egészséges kisfiú lubickol a hasamban. Kiss Ezra Levente a neve, barátkozzatok vele ti is. Olyan jó, hogy végre néven szólíthatjuk és most már jobban el is tudom képzelni. Hát nem hiába hordok csupa fiús színt kismamaságom óta, (kék, szürke, fekete a sláger) és csak fiú cuccokat turkáltam neki eddig:) Szóval valahogy éreztük... És ekkora a pocim 20 hetesen. Ja és már hetek óta Bagamér segít az alvásban, a házi krokink:)
Az utóbbi hónapok többek között folyamatos nehézkesen, vánszorogva, de biztosan haladó fészekrakással is telnek. Gondoltam feldobok pár képet, hogy belekukkanthassatok új szines világunkba. A nappalit zöldre, a háló-dolgozót narancssárgára festettük. Másfél nap alatt sikerült kifesteni őket, lelkes barátaink, Márió és Peti segitségével, örök hálánk üldözni fogja őket. Aztán vettünk néhány dizájnos új bútort hőn szeretett Ikeánkban, például ezt a gyönyörű könyvespolcot, ami egyben térelválasztóként is funkcionál. Ugyanilyen szinű dolgozóasztalt is találtunk Endrunak nagyon olcsón, jól megy a fekete kovácsoltvas ágyhoz, meg lámpához. A konyhát a következő hetekben tervezzük napsárgára festeni, már alig várom, borzasztóan néz ki jelenleg, nem nagyon inspirál a főzésre... Szeretnék szobanövényeket is, meg polcokat, képeket, de ez még a (remélem közel-) jövő zenéje. Mindenesetre, már itthon érzem magam, másfél év után újra a saját ágyunkban alszunk végre, minő boldogság egy kismamának.
És közben: Végre össze szedtük magunkat annyira, hogy egy kicsit erről is tudósítsunk. Október végén kifestettük 2 barátunkkal kifestettük a lakásunkat. Ettől már egészen otthon érezzük magunkat... :)
Végre megvolt az első vizsgálat, és fény derült a nagy titokra: csak 1 babánk van:), aki épp olyan ficánka, mint az anyukája, folyton kapálózott, táncikált az ultrahangon, megmutatta a hátát is.
Úgy látszik ő is élvezi a lubickolást:) Egyébként eddig úgy tűnik minden rendben van, 7 cm-es, 13 hetes és 4 napos a doki szerint. Kimondhatatlanul megkönnyebbültem, hogy tudom, h. jól van.
Amint már utaltunk rá, mindenfelől vannak csoporttársaink szinte, és ez még "színesebbé" teszi a tapasztalatunkat. 11-en vagyunk gyülekezetplántálók (+ feleségek) a következő országokból:
Dél-Afrika (Cape Town és Johannesburg), Spanyolország (Barcelona), Franciaország (Párizs), Írország (Dublin), Mexikó (Mexico-city és Monterei), Brazília (Sao Paolo - ő Rómában fog gyülekezetet plántálni), Dél-Korea (Seoul) és mi kis hazánkból(Budapest)
Nagyon fognak hiányozni ezek az emberek, de reméljük néhányukkal még összefutunk valamikor.
Ünnepélyesen bejelentjük, hogy várhatóan május elején bővül a Kiss család... Így örvendezek Kicsimaggal a hasamban 11 hetesen:
Váratlanul ért minket az áldás, de nagyon örülünk. Jól vagyunk egyébként, az émelygés szinte állandó, meg az általános fáradtság (14 órákat alszom) meg a szagundor is persze, de legalább nem hányok. Orvosnál még nem voltam, várjuk már, h. megtudjuk hányan is vannak... Hú de nehéz volt ilyen sokáig titokban tartani:)...
Már régóta küzdöm azzal a lehetetlen vággyal, hogy kutyát szeretnék:) Rá esne a választásunk:
New York-i ittlétünk csak megerősített ebben, ugyanis nap, mint nap rengetegszer találkozunk a kis hörgős, merevlábú fajtájával, egyreinkább beleszeretek. DE a kedélyek megnyugtatása végett: soha nem kínoznánk még egy ilyen kis dögöt sem egy pesti, udvartalan kis lakásban.
Ez az örökzöld sláger mostanában különösen is aktuálissá vált számunkra, hiszen napjaink tetemes része metróban, v. metróállomások környékén zajlik. Hatalmas a hálózat, de közel sem olyan gyors mint a sokatszidott BKV. És nehogy azt hidd, hogy az emberek kedvesebbek errefelé, itt még parasztabb módon torlaszolják el az ajtókat, mint a budapesti bunkófajta. Ma pl. rátoltak egy hatalmas kocsit a sarkamra, úgy, h. még vérzett is. Nem jellemző, h. átadják a helyet kismamáknak, v. öregeknek. Bár ezek ritka emberfajták errefelé, a társadalom nagy része ugyanis 3oas éveiben járó szingli. Ja, és itt is énekelnek és manipulálnak a metróban a hajléktalanok, még szaxofonnal is... Szóval ezek után elégedettebb leszek a BKV-val, bár itt 22 éve is majdnem ugyanannyiba került egy metrójegy, mint most. 1986-ban 1$ volt, most pedig 1,75, de bérlettel csak 1,17. Ez azért durva.Ja és ami még jó itt, h. nincsenek ellenőrök, csak kártyás rendszer, amit látszólag nem lehet kijátszani. És fura meleg gőz boritja a folyosókat, elég undi.
Persze nem lehet kihagyni a Misst, ha már valaki New Yorkba látogat... Na a Liberty Island-re nem mentünk el, mert onnan nem is láttuk volna a lady-t, hanem inkább az ingyenes komputat választottuk, ami a Staten Island-re visz, és közben szép kilátás nyílik a nevezetes hölgyeményre is. Napnyugtakor sikerült elkapni, sokkal kisebbnek tűnt, mint a filmekben és nincs mögötte semmi igazából, messze van a várostól. Előtte megnéztük a ledőlt tornyok helyét, semmi extra... Jó fáradtan tértünk haza a hosszú séta és a bonyolult metrópótlós, átszállós utazás után, de csináltunk pár szép képet a parton is. íme:
Úgy döntöttem én is írok már valamit, mert olyan, mintha itt se lennék blogolásügyileg:) Eddig kicsit kedvetlen voltam, New York nem a kedvenc városom, de Hobokent nagyon szeretem: gyönyörű régi épületek, de azért látni az eget tőlük, van elég tér, levegő, kisvárosiasabb a légkör és nem utolsósorban nagyon emlékeztet Decatur-re. Ma elmentünk megnézni egy Antikváriumot a közelben, amit Toby, egyik lakótársunk fedezett fel tegnap. Endre titkon arra vágyott, hogy megtalálja Tolkientől a Gyűrűk Urát és a Szilmarilliont, én meg Flannery O'Connort szeretnék már egy ideje olvasni. Képzeljétek mi történt, mindhárom meglett, ráadásul a leértékeltek között. Mennyei Papánk ma ismét így udvarolt nekünk szeretetével: megadta titkos kis kívánságainkat. Összevethető a történet egy régebbi Decatur-i eseménnyel egyébként. Azontúl, hogy le vagyok nyűgözve megerősödött bennem a vágy, hogy valaha nyissak egy turifélét, ahol könyvek, zenék, ruhák, mindenféle megtalálható, mert olyan nagy örömet tud adni egy ilyen meglepetés...
Azt már írtam, hogy egy gyülekezet-plántáló kurzuson veszünk részt, de azt még nem regéltük el, hogy hogyan is jutottunk idáig. Bár már biztosan sokan tudjátok, idén nyáron egy fiatal gyülekezettel randiztunk, hogy eldüntsük egymásnak valók vagyunk-e. Végül kölcsönösen elköteleződtünk egymás mellett, de a munka megkezdésének feltétele volt, hogy kijöjjünk ide erre a kurzusra, hogy felkészüljünk a közösség a vezetésére. Úgyhogy most már nem titkoljuk tovább, eláruljuk, hogy a Tali pont református közösség lelkésze leszek. Úgy látjuk Isten vezetett minket ide, és reméljük ő fog továbbra is vezetni minket ennek a közösségnek a pásztorolásában.
Mi nem jártunk Mória bányáiban, de New York metróhálózatában már kezdem kiismerni magam... Mi nem láttuk a két tornyot, de voltunk ott, ahol valaha álltak... A mi kalandunkon nem tündék, törpök és mágusok az útitársaink, hanem emberek négy kontinensről... Bár nem voltunk sem Lothlórien fái közt, sem a Bakacsin erdőben, A Central Park egyes részeit azért bejártuk...
=)
Hmmm... Milyen egyéb párhuzamok lehetnek vajon még? ... :D
Tehát azért van szép kilátásunk Manhattanre, mert nem ott lakunk, hanem a Hudson folyó másik oldalán, ami már egy másik állam, New Jersey. Hoboken pedig a város, ami persze New Yorkhoz képest persze inkább kisvárosi hangulatot áraszt magából... Minden esetre ideális hely az olvasgatáshoz, álmodozáshoz, imához, vagy egy jó kis sétához a folyóparton.
A héten tarottam egy prezentációt Budapestről. Hogy kicsit izgalmasabbá tegyem a dolgot egy Emil Rulez számmal, illetve a hozzátartozó házi videóval kezdtem. Mivel ugye hunglish-ül szólal meg a dal, ezért még nagyrészt értették is a részt vevők...
Hát igen, bizony megint útra keltünk, és megint az Atlanti-óceán másik oldalán lyukadtunk ki, csak egy kicsit északabbra ezúttal. 6 hetet New Yorkban fogunk tölteni, ahol egy intenzív gyülekezetplántáló kurzuson veszünk részt. Az első benyomásaink nagyon jók. Élvezzük, hogy tömegközlekedéssel (pl. metróval) is el lehet jutni szinte bárhova, meg hogy vannak szép régi épületek is, és a lakásunkból nappal is meg éjszaka is gyönyörű a város. Íme néhány kép a nappalinkból (1 borongós napon):
Mikor hazajöttünk, elhatároztuk, h. felfedezzük a magyar underground meg overground zenei életet, és megnézünk olyan zenekarokat, mint az Eric Sumo, Jazzékiel, Irie Maffia, stb. Múlt szombaton végre eljutottunk 1 koncertre a Budapest Jazz Klubban és nem akármilyenre. Harcsa Veronika fiatal tehetsége, életöröme, gyermeki szabadsága, bolondossága elkápráztatott minket. Mindenkinek ajánlom. Youtube-on találtok pár szmot, akit érdekel.
(Ma ráugrom a CD-ire, ha egyik kedvenc kolléganőm nem felejti el elhozni:))
Hétvégén Debrecenben unokaöcsém, Kiss Áron Soma kersztszülei lettünk. Most együtt örülünk Ábelékkel, és kíváncsian várjuk, hogy Somi hogy fog majd eltalálni Istenhez...
avagy nem éri meg egy napra lemenni a Csillagpontra...
Annyira szánalmas volt a tegnapi napom, hogy az már vicces, ezért gondoltam megosztom veletek.
Az volt a terv, hogy 12 után kicsivel elindulunk autóval Fadd-Dombori-ba (Tolna-megye közepébe), hogy időben odaérjünk 4 órára, amikor a Sófár tanárcsapatával kellett volna vezetnünk a dicsőítést. Mivel terveink szerint 2:30 körülre felértünk volna, ezért még egy rövid próbára is számítottunk. Ehhez képest... A kocsi hűtővize szabályosan eltűnt a tartályból, így többször meg kellett állnunk, és megvárnunk, míg kicsit lehűl az egész, hogy aztán újra próbálkozhassunk. Így nemhogy a próbára nem értünk oda, hanem a fellépés nagyjáról is lemaradtunk, és 16:40-től álltunk csak be az utolsó pár dal erejéig. A gitárom annyira felmelegedett a kocsiban, hogy állandóan elhangolódott, és ezt a kellemetlen élményt már csak az fokozta, hogy az utolsó dal után, mikor letettem a gitáromat meghúztam a nyakamat, ami azóta is fáj.
Mivel aznap vissza is szándékoztam térni Budapestre, nem sok időm jutott arra, hogy a Csillagpont hangulatát magamba szívjam. 1-2 találkozás barátokkal, másfél dal a Forte zenekar koncertjéből, és már indulni is kellett vissza... a hosszan kígyózó vacsorára várók sorába már be sem álltam.
Aztán Andrisék végül is elvittek Sárbogárdig, ami a legjobb része volt az aznapi útjaimnak. Miután odaértem kiderült, hogy ugyanazt a vonatot érem csak el, amit Tolna-Mözsről átszállva elértem volna... és ugyanúgy 1 órát kell várnom rá... befoglaltam hát egy helyet a sárbogárdi váróban (ami amúgy emlékeztet egy bármilyen hazai kisváros várójára) és megpróbáltam minél hasznosabban eltölteni az előttem álló egy órát. Olvastam, lejegyeztem 1-2 gondolatot, imádkoztam, erre mikor jött volna a vonatom bemondták, hogy az 25 percet késik... így is történt, ki kellett várni még azt a félórát, ami már amúgy sem hiányzott, és ami alapján már végképp nem tudtam mit kezdeni magammal...
De aztán eljött a vonatút, amit majdnem végig telefonáltam Enehvel így gyorsan el is repült az idő és így keveredtem le Kelenföldön, ahol a kicsit több mint 10 perces várakozási idő már meg sem lepett.
Ja, és a hab az a tortán, hogy épp elromlott a lift, tehát féltizenkettő tájban, amikor végre hazaértem 6 emeletet még lépcsőznöm kellett két gitárral a hátamon...
Az elmúlt másfél hónapban annyi minden történt velünk, mint az előző egy évben összesen. Legalábbis most kicsit így érezzük. Pedig az előző év sem volt éppen eseménytelen...
Úgy érezzük, mintha az életünk története meg lenne már írva, és mi azt egy könyvből olvasnánk (furcsa érzés), vagy mintha egy folyó sodorna minket, mi pedig csak engednénk, hogy vigyen, amerre akar. De nem szeretnénk teljesen elhanyagolni ezt a kis hírcsatornánkat, így most elárulom, hogy két hete volt a 2. Sófár dicsőítő iskola, ahol gitárt meg zeneelméletet taníthattam, emellett pedig tarthattam szemináriumot a dicsőítés és misszió kapcsolatáról (és zenélhettem a tanárcsapattal, ami külön megtiszteltetés volt). Erről bővebben itt olvashattok.
Most pedig unokaöcsém megkeresztelésére készülünk, ami azért is izgalmas, mert mi leszünk a keresztszülők, meg azért is, mert én prédikálok (hehe)...
Hát ezt is megértük, leállamvizsgáztam mindkét szakomon. Angolon 5össel, latinon 4essel.
Nagyon nehéz időszak áll mögöttem, teljesen kimerülten, de boldogan és izgatottan ugrok a magyar jövőbe... Vajon mit tartogat?
Kedveseim. Köszönök minden bátorító szót, minden imát. Nélkületek nem ment volna. A Felségesen kívül főleg Endrének vagyok hálás, hogy olyan türelmesen elviselt és kitartott velem ebben a mérhetetlen sok szorongásban és kétségbeesésben, amiben az elmúlt 10 hónapban küzdöttem. Áldottak vagyunk...
Most megpróbálok aludni... Jó éccakát mindenkinek.
A majd egy hetes pakolás, újrapakolás, újrarendezés és cucc-sűrítés után nagyjából minden bent van. Készen állunk! Bár a herce-hurca a csomagokkal, meg a 3 óra várakozás Frankfurtnál nem a kedvenc részem, a repülést várom. Amúgy ezekben az utolsó napokban találkoztunk még néhány barátunkkal utoljára, egyikük meg is próbált elrabolni minket (Thirza - most is tőle írok). Sok ilyen találkozásunkban éreztük azt, hogy egymás szövetségesei vagyunk Isten országának építésében földrajzi és kulturális távolságtól függetlenül.
Szombaton reggeli után rögtön el is indultunk, hogy bejárjuk a francia-negyedet és megismerkedjünk a város nappali arcával. A séta nagyon jól sikerült, de jól el is fáradtunk benne, úgyhogy kerestünk egy jó kis éttermet, ahol megkóstolhattuk a Jambalaya-t a Gumbo csirkét, meg néhány tengeri herkentyűt (apró tengeri rákokat pontosabban). A kiadós ebéd után pedig beszereztünk egy kis praliné-t, egy jazz-plakát utáni vadászatba kezdtünk (amit aztán éjszaka talált meg Zoli az egyik boltban), hatalmas gombóc fagyikat vettünk, majd egyszerűen kifeküdtünk a fűre a folyóparton, nem messze a gőzösöktől. Egyébként a sétánk közben egyre csak csodáltuk a kovácsoltvas erkélyeket, melyek New Orleans jellegzetességei. És néha Budapest utánérzetünk támadt (na nemcsak a piszkos macskaköves utcáktól, hanem azok szépségétől is). Több utcazenész produkciójánál is megálltunk (talán mondanunk sem kell, hogy a város majd minden pontján lehet találkozni velük), és némelyikük lélegzetelállítóan tehetséges volt. Közülük is kiemelkedett egy kopasz fekete hölgy, aki Eva Cassidy-t énekelt egy gitárossal, Grandpa Elliot, aki régi nótákat énekelt egyszál magában gyönyörűen szépen, illetve Buckethead, aki egyszerre ütötte a ritmust a vödrön, és rögtönzött szövegeket énekelt bele. Estére a sétától már kissé elcsigázva tévedtünk a Frenchmen streetre, ahol a legjobb jazz klubbok találhatók. Itt egy Közel-keleti vacsi elköltése mellett döntöttünk, amit nem bántunk meg, bár elsőre nem tűnt túl jónak a hely. Ezután egy jazz-gitáros és énekes közös játékába hallgattunk bele (zeneileg nekem ez volt a legmegragadóbb) de sajnos itt nem tudtunk leülni így hamarosan tovább álltunk. Ahogy hazafelé csalingáztunk még belehallgattunk 1-2 banda játékába és megkóstoltuk a híres Hand-grenade koktél, amit aztán jóízűen kortyolgattunk hazafelé. Vasárnap még meg néztünk egy temetőt (ezekben a föld fölé, tehát temetkeztek általában tehetősebb polgárok), aztán indultunk is hazafele. Csak a tapasztalatért megálltunk még a Gulf-öböl partján, aztán jött az út. Örülünk, hogy eljutottunk még ide, szerintünk méltó befejezése volt ez itt tartózkodásunknak.
Az utolsó kalandunk itt az államokban New Orleansba vezetett, a jazz szülőhazájába. Két itteni magyar barátunkkal, Csabával és Zolival keltünk útra. A kicsit kevesebb mint 8 órás autóút során áthaladtunk Alabama, és Mississippi államokon és így érkeztünk meg Luisiana-ba. Út közben nem tudtam megállni, hogy ne gondoljak arra, hogy úgy látszik van még egy olyan hely, ahol szeretik a franciákat Franciaországon kívül is (:P persze tudom ott van még Quebec)... Mivel az úton az időeltolódás miatt nyertünk egy órát, időben érkeztünk, hogy péntek este is belevessük magunkat a éjszakai életbe. Első utunk a Bourbon streetre vezetett, a féktelen dorbézolás utcájába. Talán meglepő, de erre a kocsmákkal és szórakozóhelyekkel zsúfolt kis utcára leginkább szag alapján lehetett ráismerni (vagy ennek nincs köze ahhoz, hogy a francianegyed leghírhedtebb utcája :P). Ezt az utcát keresztényként csak olyanoknak ajánljuk, akik ki tudják szűrni a különböző hatásokat. Például kaptunk meghívást a "Temptation Gentlemen's Club"-ba (Kísértés Úriemberek Klubja), de azt inkább kihagytuk. Egy másik zavarbaejtő hagyomány, hogy a zsúfolt tornácokról színes gyöngysorokat dobálnak le az úton hömpölygő tömegbe, amiket bárki megkaphat egy kis cicimutogatásért cserébe. Nekem enélkül is sikerült egy pirosat, egy fehéret, meg egy zöldet összegyűjteni emlékbe:) (Eneh) Viszont találtunk itt egy nagyon jó helyet, a Fritzel's-ben ugyanis hagyományos európai jazz-t játszottak. Ide még pont időben ültünk be, és rögvest meg is kóstoltuk a Hurricane koktélt (nyilvánvalóan van egy kis irónia a névben...). A banda nagyon jól játszott, a második világháború előtti időkre emlékeztető derűs hangulattal. A koncertnek több különlegessége is volt. Az egyik a zongorista szóló száma volt. Egyszerűen nem bírtuk levenni a szemünket a kezéről! Már nem mintha láttuk volna, mert olyan gyorsan mozgott keze, és olyan precízen találták el ujjai a billentyűket, hogy azt élvezet volt hallgatni, illetve megpróbálni követni a szemünkkel. Zoli barátunk is csak elmosódva látta a zongorista kezeit, pedig ő nem is ivott :D A másik különlegesség az volt, hogy egy 8O. (!) születésnapját ünneplő new orleans-i jazz-zenész is úgy döntött, hogy itt ünnepel barátaival, és a koncert második felében ő is bekapcsolódott trombitájával (amúgy dobos, bőgős, zongorista és pozán-os volt a csapatban). Az már talán említésre sem méltó, hogy a banda akkor játszott először abban a felállásban. A koncert után sétálgattunk kicsit a parton, jókat beszélgettünk, majd eltettük magunkat éjszakára...
Múlt héten még munkába készülődtem ezidőtájt, de ma már nem kell mennem. Ebben az évben sokat tanultam konyhai kisegítőként az "életről". Na nem volt ez olyan kellemes folyamat, mint mondjuk beülni a könyvtárba és átlapozni egy könyvet, viszont annál fontosabbak a tanulságok. A főnököm Rick volt, egy fekete szakács, aki szótlanságával és mogorvaságával különös légkört teremtett a konyhában. Akik ismernek azok tudják, hogy a konyhai munka mondjuk sosem volt az erősségem, de a félelem, hogy mi van ha valamit elszúrok és Rick észreveszi, sokszor bénító volt. De ez a környezet arra is rávilágított, hogy milyen kis sumák vagyok bizonyos helyzetekben. Meg arra is, hogy a munkát nem tekintem istentiszteletnek/dicsőítésnek. Azt is megértettem, hogy túl érzékeny vagyok arra, hogy mások mit gondolnak rólam, és hogy látnak, és hogy nehezemre esik hibázni és vállalni a felelősséget.
Rick-et nem tekintem a legjobb főnökömnek, mert nem kommunikált jól, és nem voltak egyértelműek a feladatok amiket elvárt, de azért tanultam tőle, még a hibáiból is. Azt is becsülöm benne, hogy kb. 10 éve végez egyfajta börtön-missziót és viszi az evangéliumot oda, ahova nem sok jó hír jut el. Attól tehát, hogy nem bírtam emberileg még tesóként tekintek rá és hálás vagyok ezért a tapasztalatért.
Az utolsó hetekben3 fontos bölcsességet osztott meg velem, amik sztem mind mély dolgok a maguk módján:
1. A feltételezés a tudád legalacsonyabb formája. Akár halálos is lehet.
2. Emlékezz a sötétségben arra, amit a világosságban tanultál.
3. Csak két dolog nem változik: az, hogy Isten nem változik, és az, hogy minden más igen. Számolj a változással és akkor nem fog semmi meglepetésként érni. Nem kell maradandó megoldásokat találni időleges problémákra. Az öngyilkosság például ilyen: maradandó megoldás egy időleges problémára. De tágabb értelemben ilyen az is, ha például elválsz. Ha megölöd a kapcsolatotokat a feleségeddel. Állandó megoldás egy ideiglenes problémára...
Tegnap a Fork and Screen (Villa és képernyő) elnevezésű helyen voltunk néhány barátunkkal, ahol nemcsak olcsón jutottunk mozijegyhez, hanem még vacsit is rendelhettünk. Úgy működött a dolog, hogy a terembe magunkkal vittük az étlapot, és miután kiválasztottuk mit szeretnénk megnyomtuk a gombot az asztalon és odajött egy pincér, hogy felvegye a rendelést. Ja, amúgy kényelmes székek és asztalok voltak a teremben, úgyhogy kicsit több helyünk volt mint egy átlagos moziban. Természetesen elkalandoztunk, hogy milyen poén lenne egy ilyen otthon...
Amúgy az Angyalok és démonok című Dan Brown regény film-változatát néztük meg, ami már csak teológiai témája miatt is kötelező (kéne hogy legyen) minden teológusnak. Ez a film jóval jobb volt mint a Da Vinci-kód, bár sok minden elég kiszámítható volt. Azon is meglepődtünk kicsit, hogy a végkicsengése nem is különösen katolikus vagy Isten-ellenes. Végül eljutunk oda néhány kardinális kivégzése után, hogy hit és tudomány mégiscsak megfér egymás mellett (nem mintha ez nekem vagy az én generációmnak valaha is kérdés lett volna...)
De összességében nagyon jó volt az élmény, részben a barátok, részben pedig a mozi extra szolgáltatásai miatt.
Ma mindhárom gyülinktől elbúcsúztunk, teljesen kimerültem a végére, de a szívem túlcsordul a hálától, ha belegondolok, milyen csodálatos embereket ismerhettünk meg itt, és mennyi örökkévaló barátság kezdődött el ez alatt az év alatt is. Az Allsoulsban csak simán részt vettünk az istentiszteleten, ahol mellesleg egy bagoly és pár kígyó is bekapcsolódott a Teremtő dicséretébe, mivel a környezettudatos élet volt a téma, érdemes meghallgatni... A Vineyardban már beindultak a könnycsatornák, a preka előtt ugyanis Chris kihívott minket középre, hogy úgynevezett "kiküldő imát" mondjanak értünk, csakúgy áradt ránk a mennyei Erő és áldás... Rengeteg ölelést kaptunk, fényképeket csináltunk, százszor elbúcsúztunk. Az üzenet is tökéletesen passzolt a kiküldéshez: Isten nem a mi erőnkre, forrásainkra, képességeinkre épít, mert az nem lenne elég semmire, a mi részünk csak az egyszerű engedelmesség, Ő ruház fel erővel arra, amire elhív, ugyanazzal az erővel amivel Jézust feltámasztotta a halálból. Aztán még hátravolt a magyar gyülekezet, ahol szintén nagyon kedves volt mindenki, Endre szolgálatát két ajándék könyvvel is megköszönték. Erre a hétre megint összegyűlt egy csomó meghívás, aztán pénteken utazunk még egyet, Zolival meg Csabával nekivágunk New Orleansnak. Alig várom.
Hát ezt is megértük. Tegnap, azaz szombaton megkaptam a ThM (Master of Theology) diplomámat. Nem érzem magam ettől okosabbnak :P de jól esett lezárni ezt az évet így hivatalosan is. Kicsit örülök is, hogy itt ilyen nagy dolgot csinálnak belőle.
A családunkat nagyszerű magyar barátaink Zoli és Csaba illetve a gyüli-családunk Robbie, Chris és Susan pótolták. Meg persze ott voltak azok a családok is, akiket Hálaadáskor meg Karácsonykor megismertünk, jól esett őket is viszont látni.
Mint az a képeken is látható, a négyszögletes sapkánál csak a kapucni volt mókásak, amit a ceremónia keretében ránk aggattak.
Amúgy végig nálam volt a diplimaosztó alatt egy gumi-egér, de aztán nem rosszalkodtam...
Este pedig stílszerűen a Golden Buddha (Arany Buddha) étteremben ünnepeltünk, ahol ínyenc kínai kaját szolgálnak fel. Mondjuk annyi volt az extra, hogy délután elmentünk egy kis sétára, és félórával a megbeszélt idő után értünk haza (2 és fél órát beszélgettünk és észre se vettük, úgy elrepült az idő). Tehát kb. 1 órával később értünk oda mint az összes többi barátunk. Aki ismer minket, az mondjuk nem lepődik meg...
Nekem sokszor furcsa érzés a figyelem középpontjában lenni, de az is igaz, hogy úgy éreztem, hogy van mit ünnepelni. Hisz mégiscsak elkészítettem angol nyelven egy tudományos munkát...
Bizony. A héten már semmilyen iskolai kötelezettségem nincs... (most biztos mindenki sajnál)
Bezzeg szegény Eneh... ő még javában tanul a vizsgáira...
Amúgy a nagy elköszönések idejét éljük. Utoljára megyünk vacsizni professzorokhoz, barátokkal, utolsó beszélgetésekre kerül sor a többi külföldi diákkal. Holnap Kabaiya-t búcsúztatjuk...
Elkezdődött a nagy búcsúzkodás, nem bírom... Minden nap ezt a kérdést hallom: "Are you ready to go home?" És ilyenkor mindig azt gondolom, h. ha tudnátok milyen régóta készen vagyok hazamenni, bármelyik gépre felpattantam volna, ha lehetett volna:) Nem tehetek róla, én ilyen kis szárnyaszegett száműzött madár vagyok idegenhonban. Persze ez nem zárta ki, hogy sok szép élmény és kapcsolat idefűzzön... Hiányozni fog Decatur, nagyon is. Bárcsak ne lenne minden ilyen kettős, zavaros meg összekuszált. Egyébként mindenféle búcsút utálok és próbálok messzire kerülni, vagy legalábbis elbújni előle. Ez itt nem nagyon fog sikerülni. Nemrég megünnepeltek minket, mert külföldi diákok vagyunk, és borzasztóan meggazdagítjuk a campus életét: finom sütipartit szerveztek, indiai, japán, magyar!!, meg kóreai finomságokkal. Holnap a barátnőim partit szerveznek a tiszteletemre, aztán páran meghívtak utolsó vacsorára, jövő héten megyünk utoljára dolgozni, meg jön a nagy kalapdobálós taláros diplomaosztó, meg piknik, stb. Lassan bezár a clothes closet, már 3 zsák cuccot összeszedtem, amit vissza kell vinni. Csak éljem túl valahogy ezt a sok érzelmi megrázakódtatást:) Pont ilyen kis süni vagyok, szúrós, de édes:) Köszönet Komáromi Karesznak, meg Katona Orsinak a képért.
A hétvégén South Carolina-ba utaztunk, hogy meglátogassuk misszionárius-barátainkat, akik "véletlenül" épp most töltöttek egy évet az USA-ban ahogy mi is.
Az utunk Greenville-ig azért volt kalandos, mert Eneh és köztem egy 2 éves kisfiú ült, akinek nagy hangulatváltásai voltak és így volt hogy keservesen sírt, volt hogy meg csak kacagott.
Greenville-ben találkoztunk Bobby-ékkal és ők vittek minket tovább Columbia-ba, de csak miután körbenéztünk kicsit Greenville belvárosában (a vízeséses képek pl ott készültek. Hát nem gyönyörű?).
Jó volt velük találkozni, beszélgetni. Hol angolul hol magyarul. Most hogy itt kint vagyunk egész egyértelmű, hogy milyen kis ország Magyarország, és annyira megható, hogy ők így rátaláltak és megismerték a mi nyelvünket, a mi kultúránkat és megbecsülik mindazt az értéket, amit a magyarok képviselnek vagy tettek le az asztalra (pl. tőlük tudtam meg, hogy az Intel processzort egy magyar származású ember fejlesztette ki).
Este szétnéztünk a Columbia International University campus-án. Mondták, hogy nagyon missziós gondolkodású mindenki, de a hely atmoszférája azonnal megcsapott minket. Érezni lehetett az imádságos légkört valahogy (volt egy imatorony is, ami nagyon megfogott. Egy épület két toronnyal ahova el lehet vonulni imádkozni). Külön érdekesség, hogy találkoztunk egy rwandai anglikán püspökkel, aki az ő Amerikában végzett missziójukat koordinálja (bámulatos, hogy ezt is megértük. Afrikaiak, ázsiaiak és délamerikaiak fogják megtéríteni a Nyugatot). Aztán elmentünk és egy nagyon hangulatos cukrászdában üldögéltünk, ami azért is szokatlan, mert Amerikában nincs túl sok magyar értelemben vett cukrászda...
Vasárnap az East Coast Church-be mentünk, ahol élő volt a dicsőítés, de aztán az igehirdetőt egy hatalmas vásznon láthattuk. Itt a keleti parton több városban és több helyszínen folyik az istentisztelet ugyanazzal a tanítóval. Magától az ötlettől nem vagyunk nagyon elragadtatva, de néha szerintem ez is kifejezetten jól használható (a prédikáció amúgy szingli pasiknak szólt, hogy hogy figyeljenek jobban oda magukra, ami persze szórakoztató volt, de nem fogjuk a legmélyebb lelki élményeink közé számolni). Ami különleges volt, hogy a teremben különböző "állomások" voltak felállítva. Volt kenyér és bor, kereszt amire rá lehetett szögezni dolgokat, és mécsesek, amiket meg lehetett gyújtani imádság közben. Ez a része különösen izgalmas volt.
A hazaúton Will, a kisfiú nevetős kedvében volt, úgyhogy mi is jókat derültünk (rajta)
Ma megszabadultam hajam jelentős részétől. Eredetileg meg akartam növeszteni, de már nem vagyok tizenéves (a hajam sem) és meguntam a vesződést...
Barátunktól Kabaiya-tól kértük el a hajnyíróját, azzal követtük el a merényletet. Fodrászhoz nem akartam elmenni, mert magyarul sem tudom rendesen elmagyarázni, hogy mit szeretnék a hajammal... szóval Eneh nekiállt nyesni...
Sajna lezáratlanul kellett abbahagynunk a Miért éppen Alaszkát, nem tudtuk meg, h. végül összejön-e Joel és Maggie:(. Hiányzik az alaszkai hangulat, de pár hete rátértünk az Office-ra. Eleinte alig bírtam elviselni az iroda főnökét, Michael Scott-ot, annyira égő, és zavarbaejtő a viselkedése, de mára nagyon megszerettem a sorozatot. Úgy tudom, otthon is adják. Fura humor, de vigyázat, addiktív. Mellesleg az AllSouls-os pásztorunk imádja. Nekem az őrült Dwight a kedvencem, meg persze a sármos Jim:)
Na, nem hittem, hogy ezt is megérem. A hétvégén kutyaszitterkedtünk Enehvel!!
Arra a kis pudlira vigyáztunk barátunk lakásán, akit Eneh már korábban bemutatott itt a blogon.
Elsőre jól hatott ránk a változatosság, és izgalmas volt birtokba venni ezt az idegen kéglit erre a hétvégére. De a végére már vágytunk kicsit a megszokott kollégiumi szobánkba...
Mr. T-Rex ugyanis elég konoknak bizonyult, ragaszkodott hozzá, hogy az ágyunkon aludjon... Ha nem engedtük fel, nyüszített, ugatott, sírt, stb. Hát, Eneh nem sokat aludt, mert a kis fekete bárány folyton vakarózott, meg kozmetikázta a körmét, meg néha-néha felvakkantott... Megerősödtünk benne, hogy soha nem lesz szobakutyánk...
Vicces, hogy ezt az igét olvastam szombat reggel: Az igaz törődik még állatjának kívánságával is, a bűnösnek még az irgalma is kegyetlen. Péld 12, 10... szobakutya azonban továbbra is kizárva...
Szombat délután elvittük a kis dögöt egy Vineyard partira is Chrisékhez, ahol nagy sikert aratott, a trükkjeit is bemutattuk, és Abbyvel, a hatalmas nyalakodó golden retrieverrel is jól kijöttek.
nohát most kicsit ilyen pangás van errefelé... Eneh tanul ezerrel utolsó egyetemes megpróbáltatására az államvizsgára én meg olvasgatok, meg gitározom... ilyesmi.
Igazából érzelmileg már dobozolunk, készülünk az újabb váltásra (orvosi tény, hogy a változás fizikai fájdalmat okoz az agyban, ezért nem szeretjük. Ebből messzemenő következtetéseket lehetne levonni pl. az egyházra nézve is).
Közben csinálgatom Eneh haját (mindig van mit dolgozni rajta ;) és készülünk még 1-2 interjúra gyülekezetplántálókkal. Valahogy ezekkel az emberekkel nagyon egy húron pendülünk. Bár nem is ismerjük nagyon egymást, mégis olyan érzés, mintha szövetségesek lennénk. És ez azt hiszem így is van...
Hoppá, kicsit össze-vissza írok, vajon meghibbantam? Lehet találgatni...
Sűrű napunk volt ma, én rengeteget főztem, édes-savanyú csirkét rizzsel, rántott húst, meg rántott cukkinit, elmentem a Dairy Queen nevű fagyizóba Thirzával, úsztam, aztán irány a clothes closet, ahol jó kis termés várt, közben Endre találkozott a Veritas gyülekezetplántáló lelkészével és végül este egy barbeque közepette elbúcsúztattuk Laura Mendenhallt, aki 9 év igazgatóság után úgy döntött, hogy visszavonul. Endre megint zenélt a jazzbandában, nagy sikert arattak persze. A legtalálóbb ajándék, amit az igi kapott, egy az iskola tanárai és diákjai által kötött Betlehem (így van a nativity scene magyarul?) volt, de a keresztelő tál se volt rossz.
Tegnap Nagypénteket ünneplendő két jó barátunkkal (Johnnal és Leslievel) egy Chris Tomlin koncertre készültünk. Persze jó kérdés, hogy hogyan lehet ünnepelni Jézus halálát... a csendes szemlélődés, és gyász mintha jobban illene ehhez a naphoz. De közben mégis van ünnepelni valónk is, és nemcsak azért, mert tudjuk már a történet végét. Egyrészt Jézus halála az áldozat a mi bűneinkért, és ezért önmagában győzelem a bűn felett, másrészt a MI Jézusunknak (annak az istennek, akit a magunk képmására formálunk) meg kell halnia. Ezt is ünnepelhetjük.
E kis teológiai kitekintés után most vissza is térek oda, hogy mi történt tegnap.
Nagypéntek itt tegnap olyan volt, hogy szakadt az eső, villámlott, még tornádó-készültség is volt. Valamelyest hasonlóan az elsőhöz. A koncertet, ami amúgy 7-kor kezdődött volna elhalasztották este 9-re azzal a megjegyzéssel, hogy mindenkinek a józan ítélőképességére bízzák, hogy elindul-e ilyen ítéletidőben.
Mi elindultunk... Szinte végig szakadt az eső, villámlott körülöttünk, és ahogy közeledett a 9 óra, úgy egyre elcsigázodtabbak voltunk. Viszont mire odaéertünk elállt az eső. Sőt azt is észrevettük, hogy legtöbben velünk együtt úgy döntöttek, hogy lesz ami lesz, eljönnek.
A színpadon (többek között) Israel Houghtont, Chris Tomlint és Matt Redmant is láthattuk (a két utóbbi a New Breed nevű formációban közösen játszott). Mindig érdekes számomra olyan embereket élőben látni, akiket először a zenéjükön keresztül ismerhettem meg. Jó volt látni, hogy Chris Tomlin, aki annyi nagyszerű dalt írt, egy nagyon lelkes, vidám ember, aki ért a szerepléshez, de azt is el tudta érni, hogy mégse ő legyen a középpontban. Bár este 9 és 12 között már kissé fáradtak voltunk, mégis jó élmény volt. Az az 1-2 Nagypéntekkel kapcsolatos dal, amit játszottak az jelentőségteljessé is vált az este folyamán (pl. a Jézus halálát követő vihart nem volt nehéz elképzelnünk lelki szemeink előtt).
Az alkalomról készítettünk is néhány hihetetlenül jó képet is ;) és itt most meg is mutatunk néhányat. Ha valakit érdekel, tudunk még küldeni hasonló professzionális színpadi fotókat...
Ma nagyon vidító dolog történt. Már lassan egy hónapja vártunk egy neten megrendelt és kifizetett könyv érkezésére, naponta ellenőriztük a kis postafiókunkat, de semmi, egy hete írtam az eladónak, de továbbra is semmi reakció. Ma végre válaszolt, véletlenül úgy könyvelték el a megrendelésünket, hogy már feladták, de feladni véletlenül elfelejtették. A fickó egy nagyon szórakoztató bűnbánó, és engesztelő levelet írt, amiben tudatta, hogy ma elsőbbségivel útra kelt a könyv, és mellékelt hozzá két bónusz könyvet is engesztelő ajándékként. Annyira boldoggá tett vele, hogy csuda. Kérdem én, megtörténhet ez Magyarországon valaha? Merem remélni. Ha kereskedő lennék, ilyen szeretnék lenni:) Megírtam neki, hogy 'errare humanum est', és hogy könnyű volt megbocsátani egy ilyen őszinte és szépen megírt levél, meg az extra könyvek után és persze pozitív feedback-et adunk majd neki. Annyira jólesett kedves szavakat meg feloldozást írni neki, és jóvá tenni a napját, vajon Isten is így örül, miközben megbocsát? Bár van különbség a hiba, meg a bűn közt. Az egyik csak bosszúságot okoz, a másik fájdalmat is, de mindkettőre ugyanazzal a szégyennel reagálunk. Na mindegy, mégse jó a párhuzam. Reflektálhattok.
Tegnap küldtem el a szakdolgozatom második piszkozatát témavezetőmnek, másodolvasómnak, meg még olyanoknak akik segíteni tudnak a stilisztikai dolgokban.
Március 15-éig kellett először leadni, és nagy megkönnyebbülés volt túl lenni rajta. Igen ám, de annál nehezebb volt aztán ráébredni, hogy még mennyi kijavítani való van, és mi minden maradta ki, ami jó lenne, ha benne lenne. Tehát a dolim felizmosításával telt el az előző két hét, és miután jövő héten leadom hivatalosan is, még azután is valszeg vissza küldik, hogy a formai javításokat elvégezzem. Kicsit macerás...
Na mind1
Lényeg, hogy úgy tűnik kivételesen nem az utolsó pillanatra készül csak el valami, amint dolgoztam és ez nagyon jól esik. Ezzel bebizonyítottam magamnak valamit...
Hát eddig nem tudtam, hogy allergiás vagyok a pollenre. De már több, mint egy hete kapar, szúr a torkom, folyik az orrom, és ma már le is vagyok gyengülve. Először azt hittem, megfáztam, de tegnap felvilágosítottak, hogy a pollen a bűnös. Képzeljétek, itt annyi pollen van a levegőben, hogy a kocsik teteje tiszta sárga tőle, meg ha kimész a nadrágod alja is besárgul egy kis idő után. A lakosság egy része beteg, kerüli a kintlétet... A fákról meg miniatűr zöld kukacok lógnak láthatatlan damilfonalakon. Érdekes tapasztalat. Még szerencse, hogy rengeteget esik az eső, mert így tisztul a levegő, bár a hangulatunknak nem tesz jót ez a sötét, nyirkos, hűvös idő. De az illatok fenomenálisak és soha nem látott virágokban gyönyörködünk...